پاکسازی بهاره با تصفیه گوارش

قی کردن از بهترین راههای پاکسازی در بهار

حكماي طب سنتی تأكيد كرده‌اند كه غلیان مواد زائد در فصل بهار نشان دهنده ردائت فصل نيست بلكه نشان دهندة توانایی اين فصل در پاکسازی بدن است و يك آغاز خوب براي يك سال سلامت خواهد بود.

اما لازم است ما هم هوشیار باشیم و زودتر اقدام كنيم و نگذاريم اين مواد فضولي و جاری در بدن دردسر ايجاد كند و بدن را بیمار کند. چه كار بايد كنيم؟

یک روش قوی و کامل برای پاکسازی در فصل بهار که در كتب طب سنتی بسیار تأكيد شده است و از بهترين تدابير فصل بهار است (قي كردن) است. آن چيزي كه مردم به آن استفراغ مي‌گويند ولي در طب سنتي معناي ديگري دارد.

بالا آوردن و قي كردن بهترين تدابير پاكسازي در فصل بهار است.

ممنوعیتهای قی کردن

مشكلي كه با آن برخورد مي‌كنيم مربوط به ممنوعيتهاي قي كردن است یعنی كسي كه عادت به قي كردن ندارد يا بدنش در مقابل قي مقاومت مي‌كند نباید از این روش استفاده کند.

متاسفانه مادرهاي ما براي اينكه بچه‌ها جايي را كثيف نكنند قي كردن را در کودکی سركوب مي‌كنند.

داروخانه‌ها پر است از داروهايي كه مبادا كسي كه حالت تهوع دارد بالا بياورد و اين باعث مي‌شود بدن ما قي كردن را فراموش كند.

متأسفانه ما و فرزندان ما نسلي هستیم كه قي كردن، يكي از بهترين راههاي پاكسازي بدن را فراموش كرده ایم.

و اتفاقاً از ممنوعيتهاي قي كردن هم اين است و بدني كه ياد نگرفته قي كند موقع قي كردن به خود آسيب مي‌زند.

گروه های مجاز به قی

اين راه را بايد بگذاريم براي 2 گروه:

یکی افرادي كه توانايي راحت قي كردن را دارند و یکی بچه‌هاي كوچكمان كه هنوز بد عادتشان نكرده ايم و به آنها اجازه بدهيم هر موقع كه بدن اعلام كرد نمي‌تواند ماده ای را هضم كند يا يك مادۀ بدي در درون فضاي معده جمع شده است قبل از اينكه وارد چرخه مواد شود و دور بزند و بقيه بدن را گرفتار و بيمار كند آن را پس بدهد.

اين بهترين راه براي هم كودك و هم مادر و پدر است. چون بدین واسطه والدین مريضي های سخت تر را در كودك خود نخواهند ديد و به دردسر هم نخواهند افتاد.

پس اجازه بدهيم بچه‌ها آن چيزي را كه نمي‌توانند هضم كنند يا رودل كرده اند و سردل آنها مانده است يا به هر دليل بيمار گونه‌اي نمي‌توانند آن را هضم کنند بالا بياورند. در این موارد در اصول درمان سنتی مي‌گويند اول قي كنيد اگر نتوانستيد سراغ روشهای درمانی بعدي برويد.

ما وقتي قي مي‌كنيم كل فضاي صدر، قفسه سينه، گوارش فوقاني، ريه، قلب، معده، ديافراگم و حتي مقداري از سيستم روده ها پاكسازي مي‌شوند.

قي زلزلة بدن است

فايده قي فقط به چيزي كه بالا مي‌آوريم نيست قي يك تكانش شدید در كل بدن ايجاد مي‌كند و كل مواد اضافي و زائد و فضولي را در فضاهاي دفعي مي ريزد و بدن را مي‌تكاند و از مواد زائدي كه بر آن سوار شده است پاك مي‌كند.

بنابراين ما وقتي مي‌خواهيم كل صدر را پاكسازي كنيم از قي استفاده مي‌كنيم. دقيقاً در بهار هم همينطور است و با قی کردن یک خانه تکانی اساسی در این مناطق انجام می شود.

پس كودكاني كه هنوز گرفتار عدم توانايي قي نشدن و يا افرادي كه توانايي راحت قي كردن را دارند انجام بدهند ولي كساني كه تا حالات قي انجام نداده اند و از اين كار مي ترسند توصيه مي‌كنيم اين كار را انجام ندهند. تا مشكلات ديگري براي آنها ايجاد نشود

روش قي کردن

اغلب توصيه مي‌شود براي اينكه قي آوري را تشديد كنيد  ماهي پخته بخورید. خود ديدن ماهي با بوی خاصش حالت قي ايجاد مي‌كند حالا فرض كنيد اين ماهي پخته را بخوريد بدون اينكه چيزي بوي آن را گرفته باشد. بوي زهم آن بايد باقی باشد تا حالت قی در فرد تحریک شود.

یا سعي كنيد به جاهايي برويد كه بوي مزبله‌ها حالت طبيعي قي را در شما ایجاد کند. اين آسانترين و بي‌خطرترين راه است.

اگر اين شرايط را نداريد از روش بعدی استفاده کنید.

روش دوم ایجاد قی

قبل از اينكه غذا در مرحله هضم اصلی قرار بگيرد يعني نيم ساعت از خوردن غذا گذشته است آماده انجام اینکار شوید.

چرا نيم ساعت گذشته باشد؟

چون مي‌خواهيم غذا از فم معده وارد قعر معده شود، گردشي در قعر داشته باشد و با بلغم‌هايي كه در جداره انباشته شده اند آغشته شود و بتواند آن‌ها را هم با خود بيرون بياورد.

بهترين راه كه اساتيد مي‌فرمايند اینست:

با يك دستمال تميز نوك زبان را بگيريد و زبان را بيرون بكشيد و با مسواك شخصي خود انتهاي زبان را تحريك كنيد كه حالت قي ايجاد شود.

دست را زير ناحيه جناغ سينه بگذاريد و از كمر به سمت پايين خم شويد و قي كنيد. وقتي كه خم مي‌شوید بیشتر کمک می‌کنید که تمام مواد از قعر معده کشیده شود.

 توصیه می‌کنم که 2 بار پی در پی قی کردن را انجام دهید تا بطور کامل پاکسازی صورت بگیرد.

ایجاد اسهال: راهکار دیگر پاکسازی بهاره

توصیه می‌شود که اصلا اجازه ندهید در فصل بهار حالت یبوست برای شما ایجاد شود.

ما یک اسهال طبی داریم که با خوردن داروی مسهل انجام می شود. ماده مسهل شروع می‌کند مواد را از گوشه و کنار بدن به سمت عروق جمع‌آوری می‌کند و مسیر آنها را از سمت کبد به سمت روده‌ها تغییر می‌دهد و از طریق روده‌ها دفع می‌کند.

همچنین بجز این روش یک راهکار لینت بخشی داریم که فقط فضای داخل معده و روده‌ها را پاک می‌کند و عملکرد آن به وسعت مسهل نیست.

 ما روش دارویی مصرف مسهل را بدون تجویز طبیب توصیه نمی‌کنیم چون تخصصی‌تر است و بهتر است در ابتدای بهار مردم بطور عمومی از لینت بخشی فضای روده‌ها استفاده کنند که با یک خوراک لینت بخش ساده ایجاد می شود مثل انواع خوراکیهای ساده مانند آلو، انجیر و آشهای پر سبزی و ترش بهاره که از بهترین ملین‌ها هستند.

یا با کمی فلوس یا روغن بادام شیرین یا روغن کرچک، کمی لینت در روده‌ها ایجاد كنند تا چند نوبتي شكم به حالت اسهالي كار كند.

 اينهم يكي از راههايي است كه بلغم‌هاي انباشته در بين پرزها و ديواره روده‌ها را پاك مي‌كند و پايين مي‌آورد و از بيماريهاي بعدي كه ما در فصل گرما با آن مواجه مي‌شويم پيشگيري خواهد كرد و بسيار مؤثر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید