هوای بهاری، هوای سلامتی بخش

هر وقت بهار رسید شادمانه سجده شکر به جا آورید که الحمدالله که دوباره فصل رویش زمین و فصل رخ نشان دادن طبیعت را به چشم دیدیم و دوباره شاهد تغییری گلگون در سطح زمین هستیم . می دانید همه تغییراتی که در فصل بهار با چشم خود در طبیعت می بینید و ازآن لذت می برید ، رویش ها، خواندن پرندگان، صدای جویبارها، زنده شدن دوباره جهان و جاری شدن نیروهای حیاتی در عالم، همه این ها را که در دنیایی پیرامون شماست تصور کنید ، همه این حوادث در بدن شما هم دارد اتفاق می افتد. بدن انسان هم شروع می کند به رویش، به ظهور رساندن مجدد تمام قوایی که در دوران زمستان دچار نوعی خمودگی شده اند ، دوباره برانگیخته شدن قوای حیاتی از اعماق وجود و در نتیجه احساس نشاط و سرور و افزایش قوا در بدن. این فصل در مجموع برای انسان یک خیر است. یعنی همیشه بهار یک فرصت هم برای انسان و هم برای طبیعت است برای دوباره سالم شدن و دوباره سر زنده شدن. اما بهار به همراه خود یک سری احتیاط هایی را هم به همراه می آورد و باعث میشود که همانطور که قوای بدن انسان افزایش پیدا می کند ، روح و خون هم به قلیان در آید و در بالاترین حالت خودش در اهتزاز قرار گیرد. ترقیق و سیلان مواد داخل بدن هم اتفاق می افتد و فرد را با گروهی از پیش ساز بیماریها روبرو می کند .

ما می‌توانیم با اصلاح رفتار در فصل بهار از بروز بیماری جلوگیری کنیم یا به بهتر شدن وضعیت سلامتی خود کمک کنیم. یکی از بهترین راهکارها استفاده عالی از هوای بهاری است. هوای بهاری هوای بسیار متفاوتی است. یعنی در ذات خودش یک سری استعدادهایی دارد که حتی فقط تنفس این هوا باعث می‌شود که سلامتی به بدن ما راه پیدا کند.

هوا مهمترین جزء لوازم سلامتی است از آن جهت که ساخته شدن ساختار روح ما به جز مواد غذایی به هوایی که تنفس می کنیم ارتباط خیلی زیادی دارد. حتی آنقدر این ارتباط زیاد و مهم بوده که در منابع طب سنتی ما غذای روح را در درجه اول هوا دانسته اند. هوا یک عنصر اساسی در ساختار روح است. یعنی چه ؟ یعنی اگر هوا بد و نامناسب بود و تنفس شد روحی بیمار از آن ساخته می شود. امکان ندارد روح بیمار بتواند بدنی سالم را برای ما مدیریت کند و این باعث می شود که فرد بیماری‌های بسیاری را تجربه کند با وجود آن که خیلی خوب غذا میخورد، خیلی خوب ورزش می کند و خیلی کارها و رفتارهای سلامتی بخش دیگر می کند اما چون حفظ الصحه هوا را رعایت نمی کند بیمار خواهد شد. چه کار کنیم و چه نکته‌ای در این مطلب هست ؟

ما الان متاسفانه با مشکلی به نام آلودگی هوا و ریز آلاینده ها روبرو هستیم. غبار در طب سنتی با نام کدورت هوا شناخته می شود. این غبار سنگین را که الان داریم دائم در هوا می بینیم یعنی همین ذراتی که حتی اگر دقت بشود میتوانند دیده شوند آلاینده های خطرناک هوای تنفسی و مخرب ساختار روح طبی انسانند. روح طبی غیر از روح و نفس مجرد است اما ارتباط نزدیکی با آن دارد. خوب از یک طرف ما در هوای شهرهای بزرگ کاملا غبار غلیظ و کدورت هوا را می‌بینیم که از یک آلودگی ساده گذشته و خطرناک است و از طرف دیگر هم نمیتوانیم بگوییم که مردم در فصل بهار به خاطر آلودگی بیرون نروند و از فواید هوای بهاری استفاده نکند ، پس چه کار باید کنیم ؟

چندتا توصیه مهم در این زمینه داریم. یکی اینکه افراد تا می توانند تا امکان دارد از شهر و هوای شهری فاصله بگیرند یعنی بروند در دشت و دمن که فاصله زیادی با آلودگی های شهری دارد ، بگردند پیدا کنند ببینند لابلای کوهها ، دشت ها ، کنار رودخانه هایی که با شهر فاصله زیادی دارند می‌توانند این هوایی که قدیمی ها وصف کرده اند را پیدا کنند و آن را تنفس کنند .

 این که بیایند کنار جاده ها و بزرگراهها و حتی فضای سبز کنار خیابانها چون یک فضای چمن و درخت است بنشینند زیراندازی پهن کنند و غذایی درست کنند و احساس کنند که دارند از فضای بهاری استفاده می‌کنند ، نه این واقعاً شاید اثر معکوس هم داشته باشد چون دودی که  تنفس می شود و آن آلاینده هایی که در هوا هست وارد ریه می شود و بیشتر روح را مکدر می کند تا اینکه فواید هوای بهاری را به آن برساند . پس تا می توانید از جاده و فضای شهری فاصله بگیرید و بروید در عمق طبیعت و از هوای بکر بهاری استفاده کنید. 

نکته دومی که باید در مورد نحوه استفاده از هوای بهاری به نحو مطلوب رعایت شود این است که اگر فردی به بیماری‌های قلبی گرفتار است ، اگر سالمند است و ریه توانایی ندارد ، اگر آلرژی شدیدی دارد که هنوز درمان نشده و با اندک محرک در فاز حاد می رود، بچه هایی که قبلاً سابقه‌ای از آسم یا حتی حساسیت‌های تنفسی و تحریکی داشته اند اگر قرار است از هوای بهاری استفاده کنند علاوه بر اینکه حتی الامکان از فضای شهری فاصله می‌گیرند و از جاده‌ها و از دود ماشین و آلاینده ها دور می شوند توصیه میشود که چنانچه باز هم احساس کردند فشاری روی سیستم تنفس و قلب خود حس می کنند از یک پارچه نخی مرطوب شده جلوی دهان و بینی استفاده کنند. از خواص عالی پارچه‌نخی مرطوب شده این است که مقدار قابل توجهی از محرکهای هوا را به خود جذب می کند و نمی گذارد که وارد فضای حلق و ریه فرد شود. اگر کسی از فیلترهای استاندارد میتواند استفاده کند البته نوع خوب و طبی باشد آن هم میتواند مفید باشد ولی استفاده از پارچه نخی مرطوب نسبت به ماسک های ساده و کاغذی موثرتر است و در طب سنتی ما بیشتر توصیه شده و استفاده از آن مطلوب تر است.

یکی دیگر اینکه اگر می‌بینند که با تمام این تدابیر باز هم هوا این افراد حساس را آزار می دهد و درجاتی از آلودگی هوا همچنان در فضایی که آنجا هستند وجود دارد و قلب و ریه این ها آن را تحمل نمی کند یک کار دیگری که باز در طب سنتی به آن توصیه شده است خودداری از تحرک شدیدی است که هوا را به لایه های عمقی ریه می رساند. یعنی سعی کنند در فضایی و هوایی که آزارشان می دهد کمترین تحرک را داشته باشند که این هوا به عمق ریه کشیده نشود تا شدت آسیب مهار شود. ما نمی‌خواهیم افرادی که ناراحتی های تنفسی دارند را از استفاده از هوای حیات بخش فصل بهار محروم کنیم به همین دلیل اگر این توصیه های ریز را رعایت کنند شاید بتوانند بهره مندی از هوای بهاری را بیشتر کنند .

 جمع‌بندی می کنم.

حتماً به قصد استفاده از هوای بهاری از منزل خارج شوید.

 حتماً در فضایی قرار بگیرید که غیر از هوای بهاری هیچ چیز دیگری در آنچه تنفس می کنید نباشد نه دود قلیان که متاسفانه خیلی از خانواده ها با خودشان همراه می‌برند ، نه دود سیگار ، نه دود ماشین ، آلاینده‌های کارخانه‌ها ، برای استفاده از فضای سبز هر آلاینده‌ای که هوا را از آن حالت پاک بهاری خارج کند باید حذف شود.

اگر ریه و قلب حساسی دارید میتوانید از پارچه نخی نمناک و مرطوب جلوی دهان و بینی استفاده کنید تا هوا را به نحوی تصفیه کنید و فوایدش رو ببرید و مضارش را حذف کنید.

اگر توانایی قلب و ریه کمی دارید حداقل فعالیت بدنی را در آن مکان انجام دهید. خیلی فعالیت شدید نکنید که تحریک سیستم تنفسی ایجاد نشود و فقط بتوانند از فوائد سلامتی بخش هوای بهاری استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید