ورزش مناسب فصل بهار

با شروع فصل بهار یک اتفاق عظیمی در بدن انسان رخ می دهد و انسان هم مثل طبیعت شروع می‌کند به تفتیح مسام و برانگیختگی  قوا و اهتزاز ارواح در بدن و اوج گرفتن هر آنچه که به ارواح و قوا مربوط می‌شود.

هر جا که روح ما به اهتزاز در آید خون هم با آن هدایت می‌شود و حرارت هم همراه آن بالا می‌رود چون هر جا که خون برود حرارت را با خود می‌برد. خون یکی از گرم‌ترین اخلاط در بدن ما است. بنابراین چه اتفاقی می‌افتد؟ قدرت بدن برای دفع موادی که در گوشه گوشة خود محتبس کرده بالا می‌رود و بدن این توانایی را پیدا می‌کند که پس از فصل زمستان -که فصل تجمع مواد سنگین در بدن است- مواد محتبس را از گوشه و کنار بیرون ‌کشد و داخل خون  یا مجاری دفعی بریزد.

حالا که بدن ما مستعد دفع مواد است چطور می‌توانیم به قوای خود کمک کنیم که این مواد به درستی دفع شوند؟

 چطور می‌توانیم کمک کنیم که حرارت، سیلان و حرکت مواد در بدن را مدیریت کنیم که به نحوی پسندیده از بدن ما خارج شوند و منجر به بروز بیماری‌ها نشوند؟

بدن های توانا و بدن های ضعیف

یک سری بدنهای توانا و سالم داریم و یک سری بدنهای ضعیف.

 بدنهای سالم و توانا با آماده سازی و دفع مواد زائد و پاکسازی هوشمند و فعال درونی مشکلی ندارند و با موفقیت استفراغات طبیعی و لازم را در مقطع مناسب خود انجام می دهند.

بدنهای ضعیف مواد فضولی و زائد را سریعاً به صورت بیمارگونه بروز می دهند و موجب ابتلا به بیماری‌های متعدد می شوند. راهکارهای پیشگیری از بیماریهای بهاره برای این گروه بسیار حیاتی است.

 ورزش راه آسان و نشاط بخش سلامتی

یکی از بهترین کارهایی که می‌تواند در این زمینه ما را کمک بکند ورزش است. حرکت مناسب و ورزش معتدل.

 نوع ورزش در بهار باید یک نوع ورزش ویژه باشد که میخواهم در مورد آن با هم صحبت بکنیم .

چون در فصل بهار، در درون دچار تحول حرارتی می‌شویم و مزاج ورزش هم گرم است چکار کنیم که هم از فواید ورزش استفاده کنیم یعنی حرکت خون در بدن را، نفس کشیدن اندامها را، به جریان افتادن خون در زوایای اندامها برای پاکسازی بهتر فضولات را داشته باشیم و هم حرارت زائد ورزش به افزایش حرارت فصل بهار و افزایش خون در درون بدن و عوارض حرارتی منجر نشود؟

خصوصیات ورزش بهاره

لازمة این نوع ورزش این است که اولاً ورزش سنگین نباشد یعنی توصیة ما به هیچ وجه یک ورزش حرفه‌ای سنگین طولانی مدت و بدون تنفس کافی و انقطاع کافی نیست. در فصل بهار به هیچ کس توصیه نمی‌کنیم که برو دو ساعت یک ساعت پشت سر هم بی وقفه ورزش سنگین انجام بده که به سلامتی خود کمک کنی.

این نوع ورزش که حرارت را ناگهان در بدن بالا می‌برد می‌تواند به مشکلات حرارتی که درون بدن ایجاد شده یا می‌خواهد ایجاد شود بیافزاید. در واقع عامل مضر محسوب می شود.

درطول فصل بهار ورزش معتدل ملایم و با دوام توصیه می‌شود. این نوع ورزش در تمام ساعاتی که افراد در فصل بهار برای همان تنفس عالی -که در مقاله قبل توصیه کردیم- در ساعاتی که می‌خواهند از پرخوری پرهیز کنند و به جایش به طبیعت بروند، می تواند انجام شود.

ورزش، تنفس طبی و اصلاح خون

 یعنی افراد برنامه ورزش را با  برنامة تنفس و تغذیه‌ای که گفته شد هماهنگ کنند و شربت‌های اصلاح خونسازی را که میل کردند -با یک فاصله کوتاه، تا جریان آن را به گوشه و گوشة بدن هدایت کنند- می‌توانند ورزش معتدل انجام دهند. بنابراین ورزش را در طول روز پخش کنند خصوصاً ساعاتی که به مناطق خوش آب و هوا می‌روند و دارند از هوای بهاری استفاده می‌کنند و مشکل ریزآلاینده‌ها و ورودشان به داخل مجاری ریوی و غیره را هم ندارند، از یک بازی و ورزش ملایم استفاده کنند از تنفس عمیق در فضای بهاری به واسطة افزایش حرکت بدن بهره ببرند چون به این واسطه بهرة بدن را از این خونرسانی بیشتر خواهند کرد.

 ورزشهایی که همراه خود  خنکی دارد -چنانچه دمای فصل جوابگو باشد- مثل شنا کردن در آبهای آزاد و رودخانه‌ها و دریاچه ها، در فضای آرام و پاک می‌تواند کمک‌کننده باشد که در کنار این که حرارت با خود می‌آورد خنکی ورزش کمک کند که آسیب حرارتی به بدن وارد نکند.

 ساعت مناسب ورزش

نکتة دیگری هم که در کنار اینها لازم است گفته شود این است که ساعتی که برای ورزش کردن انتخاب می‌شود بسیار مهم است.

ما نمی‌خواهیم حرارت را بیش از اندازه بالا ببریم و فصل فصلی گرم و تر است.

چون فصل معتدل بهار به خاطر غلیان دم موجب می شود گرمی و تری در بدن غلبه ‌کند.

 بنابراین بهتر است از ساعات خنک روز برای ورزش کردن استفاده کنیم. صبح هنگام ساعت بسیار عالی است عصرها هم ساعات خوب ورزش هستند. اگر ظهرهای خیلی گرمی داشتیم در فصل بهار بهتر است در اوج گرما ورزش و فعالیت متوقف شود و یک استراحت ملایم داشته باشیم.

 و مجدداً در زمان خنک روز چه صبح‌گاه و چه عصرها به طور ملایم و معتدل فعالیت بدنی را بالا ببرند.

تعریق نشانه موفقیت ورزش است

 و اگر یک تعریق خوب هم در بدن ایجاد شود بسیار عالی است و نشان دهندة آنست که افزایش گردش خون کار خودش را کرده و فضولات را به سمت پوست هدایت کرده و مواد زائد به همراه آب مختصری که از سطح مسام بدن باید خارج شود تخلیه می‌شوند.

ما باید در فصل بهار تفتیح مسام را داشته باشیم اما برخی بدن‌های ضعیف و بیمار متأسفانه نمی‌توانند به خوبی مسام بدن خودشان را باز کنند دچار تکاثف و گرفتگی مسام و منافذ سطح بدن هستند.

 تفتیح مسام با استحمام خوب

یادتان هست همیشه بزرگترها می‌گفتند باید افراد یک حمام مفصل قبل از سال تحویل بروند؟ کیسه‌کشی را  حتماً توصيه مي‌كردند. ماندن در گرماي حمام را به مقدار متعادل توصيه مي‌كردند و مي‌گفتند بهترين حمام سال بايد حمام قبل از سال تحويل باشد. اين هم حكمتي داشته. آن گرفتگي‌ها و انسداد مسام سطح پوست، به علت قشر سختي كه تشكيل شده -يا به علت سرماي زمستاني يا فضولات و مواد دفعي كه زیر پوست انباشته شده اند- با كيسه‌كشي‌ها و حمامهاي مفصل باز می شوند و همراه با ورزش و افزايش جريان خون به دفع فضولات بدن كمك می کنند.

لطفاً ورزش در بهار فراموش نشود

ما در مورد ورزش کردن و فعالیت بدنی در فصل بهار تأکید داریم. یکی از بهترین فصول برای ورزش متعادل فصل بهار است چرا که بهار فصل خانه تکانی بدن است. فصل بهار فصلی است که ما سلامت یک سال خود را تضمین می‌کنیم. بنابراین هر چه بتوانیم فضولات بدن را بیشتر دفع کنیم جریان خون در تمام نقاط بدن را بیشتر برقرار کنیم و به پاکسازی بدن خود کمک کنیم فصلهای عالی و پر از سلامتی در آینده خواهیم داشت.

توصیه می کنم دوستان عزیز هر فرصتی پیدا کردند از خانه‌ها بیرون بزنند در دل طبیعت از فضای بهاری استفاده کنند و تنفس خوبی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید